Sar à Museau Pointu (Sargo)
Sar à Museau Pointu
Scientific Name : Diplodus puntazzo
Frozen sharpsnout seabream supplier from Mauritania and Senegal.
High quality demersal fish sourced from the Atlantic Ocean, available for export to international seafood markets.

Frozen sharpsnout seabream supplier Mauritania Senegal – OceanF34 supplies high quality sharpsnout seabream (Diplodus puntazzo) sourced from the rich Atlantic fishing waters of Mauritania and Senegal.
Our frozen seabream is carefully selected and processed to meet international seafood export standards. OceanF34 supplies premium demersal fish to markets in Europe, Asia, North and South America, the Middle East and Africa.
COMMON NAMES
AI: Brasse, Spitzbrasse, schwarzgebändeter Brasse.
An: sharpsnout seabream, sheepshead bream, sharp-snouted sparus, sharp-snoutecl seabream.
Es: sargo picudo, pigudo, picudo, morruda, murruda, chicha, aurada pratejada.
Fr: sar à museau pointu, sar tambour, puntazzo, mouré-pounchet, bec-fin, subo.
It: carate musa acuto, sparo puntazzo, sulla morula, saraco pizzuto.
Po: sargo-bicudo, cidra.
Ru: zubarik, khièna.
| Nom scientifique: | Diplodus puntazzo |
|---|---|
| Appearance: | corps gris argenté avec des rayures verticales sombres alternant avec des rayures plus claires |
| Taille: | 20-30 cm (max : 60 cm) |
| Poids: | 0,3-0,7 kg (max : 2 kg) |
| Répartition géographique: | Atlantique est (du Golfe de Gascogne à la Sierra-Leone, côtes de l'Afrique du Sud), Méditerranée |
| Répartition bathymétrique: | démersale vivant sur les fonds rocheux jusqu'à 150 m, commune à 60 m de profondeur |
| Méthode de pêche: | chaluts de fond, filets maillants, lignes, nasses |
| Période de pêche: | toute l'année, surtout en saison chaude |
| Intérêt commercial: | très important |
| Origine | Mauritanie (Nouakchott / Nouadhibou), Sénégal (Dakar) |
| FAO Area | FAO 34 – Atlantique Centre-Est |
| Port d’embarquement | Nouakchott, Nouadhibou, Dakar |
| Méthode de congélation | Frais. IQF. Block Frozen |
| Conditionnement | Poisson entier. Entier vidé. filets. Selon demande client |
| Certification | HACCP, EU Approved, Selon réglementation export |
YOU MAY ALSO LIKE…
VOUS POURRIEZ AUSSI AIMER…
Sar à Grosses Lèvres Scientific Name : Diplodus cervinus Frozen
Sar Commun (Sargo) Scientific Name : Diplodus sargus cadenati Frozen
Sole-langue Sénégalaise Scientific Name : Cynoglossus senegalensis Frozen Senegalese tonguesole
Pagre Commun Scientific Name : Pagrus pagrus Frozen red porgy
Mérou à Points Bleus Scientific Name : Cephalopholis taeniops Frozen
RELATED PRODUCTS
PRODUITS ASSOCIÉS
Sar à Grosses Lèvres Scientific Name : Diplodus cervinus Frozen
Sar Commun (Sargo) Scientific Name : Diplodus sargus cadenati Frozen
Sole-langue Sénégalaise Scientific Name : Cynoglossus senegalensis Frozen Senegalese tonguesole
Pagre Commun Scientific Name : Pagrus pagrus Frozen red porgy
Mérou à Points Bleus Scientific Name : Cephalopholis taeniops Frozen






Avis
Il n’y a pas encore d’avis.