Sharpsnout Seabream (Sargo)
Sharpsnout Seabream
Scientific Name : Diplodus puntazzo
Frozen sharpsnout seabream supplier from Mauritania and Senegal.
High quality demersal fish sourced from the Atlantic Ocean, available for export to international seafood markets.

Frozen sharpsnout seabream supplier Mauritania Senegal – OceanF34 supplies high quality sharpsnout seabream (Diplodus puntazzo) sourced from the rich Atlantic fishing waters of Mauritania and Senegal.
Our frozen seabream is carefully selected and processed to meet international seafood export standards. OceanF34 supplies premium demersal fish to markets in Europe, Asia, North and South America, the Middle East and Africa.
COMMON NAMES
AI: Brasse, Spitzbrasse, schwarzgebändeter Brasse.
An: sharpsnout seabream, sheepshead bream, sharp-snouted sparus, sharp-snoutecl seabream.
Es: sargo picudo, pigudo, picudo, morruda, murruda, chicha, aurada pratejada.
Fr: sar à museau pointu, sar tambour, puntazzo, mouré-pounchet, bec-fin, subo.
It: carate musa acuto, sparo puntazzo, sulla morula, saraco pizzuto.
Po: sargo-bicudo, cidra.
Ru: zubarik, khièna.
| Scientific Name: | Diplodus puntazzo |
|---|---|
| Appearance: | silvery gray body with dark vertical stripes alternating with lighter stripes |
| Size: | 20-30cm (max: 60cm) |
| Weight: | 0.3-0.7 kg (max: 2 kg) |
| Geographic distribution: | Eastern Atlantic (from the Bay of Biscay to Sierra-Leone, coasts of South Africa), Mediterranean |
| Bathymetric distribution: | demersal living on rocky bottoms up to 150 m, common at 60 m depth |
| Fishing method: | bottom trawls, gillnets, lines, pots |
| Fishing Season: | all the year, especially in the hot season |
| Commercial interest: | Very important |
| Origin | Mauritania (Nouakchott / Nouadhibou), Senegal (Dakar) |
| FAO Area | FAO 34 – Eastern Central Atlantic |
| Port of Loading | Nouakchott, Nouadhibou, Dakar |
| Freezing Method | Fresh, IQF, Block Frozen |
| Packaging | Whole fish, gutted fish, fillets, according to customer request |
| Certification | HACCP, EU Approved, according to export regulations |
YOU MAY ALSO LIKE…
VOUS POURRIEZ AUSSI AIMER…
Zebra Seabream Scientific Name : Diplodus cervinus Frozen zebra seabream
White Seabream (Sargo) Scientific Name : Diplodus sargus cadenati Frozen
Senegalese Tonguesole Scientific Name : Cynoglossus senegalensis Frozen Senegalese tonguesole
Bluespotted Seabass Scientific Name : Cephalopholis taeniops Frozen bluespotted seabass
RELATED PRODUCTS
PRODUITS ASSOCIÉS
Zebra Seabream Scientific Name : Diplodus cervinus Frozen zebra seabream
White Seabream (Sargo) Scientific Name : Diplodus sargus cadenati Frozen
Senegalese Tonguesole Scientific Name : Cynoglossus senegalensis Frozen Senegalese tonguesole
Bluespotted Seabass Scientific Name : Cephalopholis taeniops Frozen bluespotted seabass






Reviews
There are no reviews yet.