Red Pandora
Red Pandora
Scientific Name : Pagellus bellottii
Frozen red pandora supplier from Mauritania and Senegal.
High quality demersal fish sourced from the Atlantic Ocean, available for export to international seafood markets.

Frozen red pandora supplier Mauritania Senegal – OceanF34 supplies high quality red pandora (Pagellus bellottii) sourced from the rich Atlantic fishing waters of Mauritania and Senegal.
Our frozen pandora fish is carefully selected and processed to meet international seafood export standards. OceanF34 supplies premium benthic fish to markets in Europe, Asia, North and South America, the Middle East and Africa.
COMMON NAMES
An: red pandora.
Es: breca, garapello.
Fr: pageot à tache rouge, pageot coupé.
Po: bica-buço, buço, tico-tico.
Ru: rozoviy pagel, kanarskiy pagel.
Wo: youfouf, tiki.
| Scientific Name: | Pagellus bellottii |
|---|---|
| Appearance: | pink body with silvery reflections, blue spots on the back, and reddish vertical stripes on the flanks; red spot at the base of the lateral line and on the upper edge of the operculum |
| Size: | 20–25 cm (max: 45 cm) |
| Weight: | 0.17–0.45 kg (max: 1.5 kg) |
| Geographic distribution: | Eastern Atlantic (from the Strait of Gibraltar to Angola), Mediterranean |
| Bathymetric distribution: | benthic, living on hard and sandy bottoms down to 100 m |
| Fishing method: | Bottom trawls, beach seines, lines |
| Fishing Season: | generally, all year |
| Commercial interest: | very important |
| Origin | Mauritania (Nouakchott / Nouadhibou), Senegal (Dakar) |
| FAO Area | FAO 34 – Eastern Central Atlantic |
| Port of Loading | Nouakchott, Nouadhibou, Dakar |
| Freezing Method | Fresh, IQF, Block Frozen |
| Packaging | Whole fish, gutted fish, fillets, 10 kg cartons, 20 kg cartons, according to customer request |
| Certification | HACCP, EU Approved, according to export regulations |
YOU MAY ALSO LIKE…
VOUS POURRIEZ AUSSI AIMER…
Gildhead Bream Scientific Name : Sparus auratus Frozen gilthead bream
Goldblotch Grouper Scientific Name : Epinephelus costae Frozen goldblotch grouper
Common Dolphinfish Scientific Name : Coryphaena hippurus Frozen common dolphinfish
Flathead Grey Mullet Scientific Name : Mugil cephalus Frozen flathead
Common Two-Banded Seabream Scientific Name : Diplodus vulgaris Frozen common
RELATED PRODUCTS
PRODUITS ASSOCIÉS
Gildhead Bream Scientific Name : Sparus auratus Frozen gilthead bream
Goldblotch Grouper Scientific Name : Epinephelus costae Frozen goldblotch grouper
Common Dolphinfish Scientific Name : Coryphaena hippurus Frozen common dolphinfish
Flathead Grey Mullet Scientific Name : Mugil cephalus Frozen flathead
Common Two-Banded Seabream Scientific Name : Diplodus vulgaris Frozen common










Reviews
There are no reviews yet.