Striped Sea Bream (Herrera)
Striped Sea Bream (Herrera)
Scientific name : Lithognathus mormyrus

Striped seabream supplier Mauritania Senegal – OceanF34 supplies high quality striped seabream (Lithognathus mormyrus) sourced from the Atlantic fishing waters of Mauritania and Senegal.
Our striped seabream is carefully selected to meet international seafood export standards and is highly appreciated in Mediterranean and European seafood markets.
COMMON NAMES
AI: Marmorbrasse, Marbelbrasse.
An: marmor bream, striped sea bream, sand steenbras.
Es: herrera, erla, perla, mabra.
Fr: marbré, mourme, mouret, pagel mormyre, pagel mourme.
Ha: abdhim.
It: pagello mormora, mormora, murmura, mormilla, ajulu, ajola, ajuola imperiali.
Po: ferreira, nacho, vesugo-de-ova, vesugo-trombeiro.
Ru: atlanticheskiy zemmer, mourmoura.
Wo: ringueu.
| Scientific Name: | Lithognathus mormyrus |
|---|---|
| Appearance: | gray body with silver highlights; darker back; 14 or 15 vertical stripes on the back and sides; dorsal and caudal fins dark; other fins pinkish |
| Size: | 15-25cm (max: 55cm) |
| Weight: | 0.15-0.3 kg (max: 2.2 kg) |
| Geographic distribution: | Eastern Atlantic (from the Bay of Biscay to the Cape of Good Hope), Mediterranean, Red Sea |
| Bathymetric distribution: | demersal living on sandy and muddy bottoms, as well as seagrass up to 50 m deep |
| Fishing method: | bottom trawls, fixed nets, beach seines, traps |
| Fishing Season: | hot season (May – October) |
| Commercial interest: | significant |
| Origin | Mauritania (Nouakchott / Nouadhibou), Senegal (Dakar) |
| FAO Area | FAO 34 – Eastern Central Atlantic |
| Port of Loading | Nouakchott, Nouadhibou, Dakar |
| Freezing Method | Fresh, IQF, Block Frozen |
| Packaging | Whole fish, gutted fish, fillets, according to customer request |
| Certification | HACCP, EU Approved, according to export regulations |
YOU MAY ALSO LIKE…
VOUS POURRIEZ AUSSI AIMER…
Bluespotted Seabass Scientific Name : Cephalopholis taeniops Frozen bluespotted seabass
Slipper Lobster Scientific Name : Scyllardis herklotsii Frozen slipper lobster
Giant tiger prawn Scientific Name : Penaeus monodon Frozen giant
Green Spiny Lobster Scientific Name : Panulirus regius Frozen green
Camarote Prawn Scientific Name : Penaeus kerathurus Frozen camarote prawn
RELATED PRODUCTS
PRODUITS ASSOCIÉS
Bluespotted Seabass Scientific Name : Cephalopholis taeniops Frozen bluespotted seabass
Slipper Lobster Scientific Name : Scyllardis herklotsii Frozen slipper lobster
Giant tiger prawn Scientific Name : Penaeus monodon Frozen giant
Green Spiny Lobster Scientific Name : Panulirus regius Frozen green
Camarote Prawn Scientific Name : Penaeus kerathurus Frozen camarote prawn







Reviews
There are no reviews yet.