Goldblotch Grouper
Goldblotch Grouper
Scientific Name : Epinephelus costae
Frozen goldblotch grouper supplier from Mauritania and Senegal.
High quality demersal fish sourced from the Atlantic Ocean, available for export to international seafood markets.

Frozen goldblotch grouper supplier Mauritania Senegal – OceanF34 supplies high quality goldblotch grouper (Epinephelus costae) sourced from the rich Atlantic fishing waters of Mauritania and Senegal.
Our frozen grouper is carefully selected and processed to meet international seafood export standards. OceanF34 supplies premium demersal fish to markets in Europe, Asia, North and South America, the Middle East and Africa.
COMMON NAMES
An: goldblotch grouper, golden grouper, Alexandria seabass.
Es: falso abadejo, abadeço ratllat, anfosc bord, anfosc luis.
Fr: mérou badèche, abadèche.
Ft: cernia dorata.
Po: mero-amarelo, garoupa-amarela, garoupa-badejo, nero-amarelo.
Ru: aleksandriyskiy merou.
Wo: doï, ndoy.
| Scientific Name: | Epinephelus costae |
|---|---|
| Appearance: | yellowish brown body with a series of darker longitudinal lines; 2 oblique lines on the operculum |
| Size: | 40-60 cm (max: 140 cm) |
| Weight: | 2-8 kg (max: 35 kg) |
| Geographic distribution: | Eastern Atlantic (from the Strait of Gibraltar to Nigeria), Mediterranean |
| Bathymetric distribution: | benthic living on small coastal rocky and sandy bottoms from 10 to 75m |
| Fishing method: | bottom trawls, lines, trammel nets |
| Fishing Season: | all year, especially in the cold season |
| Commercial interest: | very important |
| Origin | Mauritania (Nouakchott / Nouadhibou), Senegal (Dakar) |
| FAO Area | FAO 34 – Eastern Central Atlantic |
| Port of Loading | Nouakchott, Nouadhibou, Dakar |
| Freezing Method | Fresh, IQF, Block Frozen |
| Packaging | Whole fish, gutted fish, fillets, 10 kg cartons, 20 kg cartons, according to customer request |
| Certification | HACCP, EU Approved, according to export regulations |
YOU MAY ALSO LIKE…
VOUS POURRIEZ AUSSI AIMER…
Common Dolphinfish Scientific Name : Coryphaena hippurus Frozen common dolphinfish
Flathead Grey Mullet Scientific Name : Mugil cephalus Frozen flathead
Common Two-Banded Seabream Scientific Name : Diplodus vulgaris Frozen common
Sharpsnout Seabream Scientific Name : Diplodus puntazzo Frozen sharpsnout seabream
Zebra Seabream Scientific Name : Diplodus cervinus Frozen zebra seabream
RELATED PRODUCTS
PRODUITS ASSOCIÉS
Common Dolphinfish Scientific Name : Coryphaena hippurus Frozen common dolphinfish
Flathead Grey Mullet Scientific Name : Mugil cephalus Frozen flathead
Common Two-Banded Seabream Scientific Name : Diplodus vulgaris Frozen common
Sharpsnout Seabream Scientific Name : Diplodus puntazzo Frozen sharpsnout seabream
Zebra Seabream Scientific Name : Diplodus cervinus Frozen zebra seabream









Reviews
There are no reviews yet.