Yellowfin Tuna
Yellowfin Tuna
Scientific Name: Thunnus albacares

Yellowfin tuna supplier Senegal – OceanF34 supplies high quality Yellowfin tuna (Thunnus albacares) sourced from the rich Atlantic fishing waters of Senegal.
Our Yellowfin tuna is carefully selected to meet international seafood export standards and is highly appreciated in global seafood markets including Europe, Asia and the Middle East.
COMMON NAMES
Al: Gelbflossenthun
En: Yellowfin tuna, yellowfin albacore
Es: rabil, atún de aleta amarilla
Fr: albacore, thon à nageoires jaunes
It: tonno albacora
Ja: kihada, kiwadamaguro
Po: atum-albacora
Ru: joltoperiy tunez
Wo: ouakhandar
| Scientific Name: | Thunnus albacares |
|---|---|
| Appearance: | metallic dark blue back, changing from yellow to silver on the belly with 20 broken lines; bright yellow dorsal, anal and finlets (dorsal and anal) |
| Size: | 100-150 cm (max: 250 cm) |
| Weight: | 15-30 kg (max: 200 kg) |
| Geographic distribution: | Eastern Atlantic (from southern Portugal to South Africa) |
| Bathymetric distribution: | deep-sea pelagic |
| Fishing method: | purse seines, longlines |
| Fishing Season: | warm season (July – October) |
| Commercial interest: | very important |
| Size grading | 10 – 20 kg |
| Origin | Senegal (Dakar) |
| FAO Area | FAO 34 – Eastern Central Atlantic |
| Port of Loading | Port of Dakar |
| Freezing Method | Fresh / Frozen (IQF) |
| Packaging | Whole fish. Headed and gutted fish (HGT). Loin. According to customer requirements |
| Certification | HACCP, EU Approved, according to export regulations |
YOU MAY ALSO LIKE…
VOUS POURRIEZ AUSSI AIMER…
Bluespotted Seabass Scientific Name : Cephalopholis taeniops Frozen bluespotted seabass
Slipper Lobster Scientific Name : Scyllardis herklotsii Frozen slipper lobster
Giant tiger prawn Scientific Name : Penaeus monodon Frozen giant
Green Spiny Lobster Scientific Name : Panulirus regius Frozen green
Camarote Prawn Scientific Name : Penaeus kerathurus Frozen camarote prawn
RELATED PRODUCTS
PRODUITS ASSOCIÉS
Bluespotted Seabass Scientific Name : Cephalopholis taeniops Frozen bluespotted seabass
Slipper Lobster Scientific Name : Scyllardis herklotsii Frozen slipper lobster
Giant tiger prawn Scientific Name : Penaeus monodon Frozen giant
Green Spiny Lobster Scientific Name : Panulirus regius Frozen green
Camarote Prawn Scientific Name : Penaeus kerathurus Frozen camarote prawn






















Reviews
There are no reviews yet.