Common Dentex
Common Dentex
Scientific name : Dentex dentex
Frozen common dentex supplier from Mauritania and Senegal.
High quality demersal fish sourced from the Atlantic Ocean, available for export to international seafood markets.

Frozen common dentex supplier Mauritania Senegal – OceanF34 supplies high quality common dentex (Dentex dentex) sourced from the rich Atlantic fishing waters of Mauritania and Senegal.
Our frozen common dentex is carefully selected and processed to meet international seafood export standards. OceanF34 supplies premium demersal fish to markets in Europe, Asia and the Middle East.
COMMON NAMES
AI: Zahnbrasse.
An: toothed, common dentex, dog’s teeth.
Es: dentén, dentén comun, capitàn, pachân, testudo, sama dorada, dentol.
Fr: denté, denté commun, brème dentée, denté vulgaire, dentillac.
It: dentice , dentexo, dentato, denti, dintatu, dintada, dentici.
Po: capatao-legitimo, bombeiro, capatao-de-catula, pargo-morro.
Ru: sinagrida, obiknovenniy zuban.
| Scientific Name: | Dentex dentex |
|---|---|
| Appearance: | Grayish body speckled with black on the back (juveniles), becoming pinkish and bluish-gray (adults); reddish pectoral fins with a dark blue patch in the axil |
| Size: | 50-70 cm (max: 100 cm) |
| Weight: | 3-5 kg (max: 10 kg) |
| Geographic distribution: | Eastern Atlantic (from the British Isles to Cape Blanc) |
| Bathymetric distribution: | Demersal, living on hard bottoms down to 200 m, solitary |
| Fishing method: | Bottom trawls, lines, traps, bottom nets |
| Fishing Season: | all the year, especially in warm season |
| Commercial interest: | important |
| Origin | Mauritania (Nouakchott / Nouadhibou), Senegal (Dakar) |
| FAO Area | FAO 34 – Eastern Central Atlantic |
| Port of Loading | Nouakchott, Nouadhibou, Dakar |
| Freezing Method | Fresh, IQF, Block Frozen |
| Packaging | Whole fish, gutted fish, fillets, according to customer request |
| Certification | HACCP, EU Approved, according to export regulations |
YOU MAY ALSO LIKE…
VOUS POURRIEZ AUSSI AIMER…
Sompat Grunt Scientific name : Pomadasys jubelini
Dusky Grouper Scientific Name: Epinephelus marginatus
Mérou blanc (White Grouper) Scientific Name: Epinephelus aeneus White Grouper
Yellowfin Tuna Scientific Name: Thunnus albacares
Common Squid scientific name: Loligo vulgaris
RELATED PRODUCTS
PRODUITS ASSOCIÉS
Sompat Grunt Scientific name : Pomadasys jubelini
Dusky Grouper Scientific Name: Epinephelus marginatus
Mérou blanc (White Grouper) Scientific Name: Epinephelus aeneus White Grouper
Yellowfin Tuna Scientific Name: Thunnus albacares
Common Squid scientific name: Loligo vulgaris






Reviews
There are no reviews yet.