White Seabream (Sargo)
White Seabream (Sargo)
Scientific Name : Diplodus sargus cadenati
Frozen white seabream supplier from Mauritania and Senegal.
High quality demersal fish sourced from the Atlantic Ocean, available for export to international seafood markets.

Frozen white seabream supplier Mauritania Senegal – OceanF34 supplies high quality white seabream (Diplodus sargus cadenati) sourced from the rich Atlantic fishing waters of Mauritania and Senegal.
Our frozen seabream is carefully selected and processed to meet international seafood export standards. OceanF34 supplies premium demersal fish to markets in Europe, Asia, North and South America, the Middle East and Africa.
COMMON NAMES
AI: grosser Geissbrassen, Bindenbrasse, Weiss-brassen.
An: white seabream, base, white bream.
Es: sargo, sargo marroquí, sargo burdo, sargo blanco, mojarra, variada.
Fr: sar, sar commun, sar commun du Maroc.
Ha: taouajitt.
If: sargo maggiore, sarago rigato, saragu, testa neigra, sario, sargo.
Po: sargo-legitimo.
Ru: polosatiy argus, beliy sargus, polosatiy karas.
Wo: ngate ngor, séguor.
| Scientific Name: | Diplodus sargus cadenati |
|---|---|
| Appearance: | Silvery gray body with 9 dark transverse stripes; stem spot; armpit of the pectorals black; dorsal and anal grey; black-edged caudal fin |
| Size: | 20-40cm (max: 50cm) |
| Weight: | 0.4-1.3 kg (max: 2 kg) |
| Geographic distribution: | Eastern Atlantic (from the Bay of Biscay to Cape Verde), Mediterranean |
| Bathymetric distribution: | Coastal demersal living on shallow rocky bottoms (from 0 to 150 m deep) |
| Fishing method: | Bottom trawls, lines, gillnets, pots, beach seines |
| Fishing Season: | All year, especially in the hot season |
| Commercial interest: | Very important |
| Origin | Mauritania (Nouakchott / Nouadhibou), Senegal (Dakar) |
| FAO Area | FAO 34 – Eastern Central Atlantic |
| Port of Loading | Nouakchott, Nouadhibou, Dakar |
| Freezing Method | Fresh, IQF, Block Frozen |
| Packaging | Whole fish, gutted fish, fillets, according to customer request |
| Certification | HACCP, EU Approved, according to export regulations |
YOU MAY ALSO LIKE…
VOUS POURRIEZ AUSSI AIMER…
Senegalese Tonguesole Scientific Name : Cynoglossus senegalensis Frozen Senegalese tonguesole
Bluespotted Seabass Scientific Name : Cephalopholis taeniops Frozen bluespotted seabass
Slipper Lobster Scientific Name : Scyllardis herklotsii Frozen slipper lobster
Giant tiger prawn Scientific Name : Penaeus monodon Frozen giant
RELATED PRODUCTS
PRODUITS ASSOCIÉS
Senegalese Tonguesole Scientific Name : Cynoglossus senegalensis Frozen Senegalese tonguesole
Bluespotted Seabass Scientific Name : Cephalopholis taeniops Frozen bluespotted seabass
Slipper Lobster Scientific Name : Scyllardis herklotsii Frozen slipper lobster
Giant tiger prawn Scientific Name : Penaeus monodon Frozen giant









Reviews
There are no reviews yet.