Zebra Seabream (Sargo)
Zebra Seabream
Scientific Name : Diplodus cervinus
Frozen zebra seabream supplier from Mauritania and Senegal.
High quality demersal fish sourced from the Atlantic Ocean, available for export to international seafood markets.

Frozen zebra seabream supplier Mauritania Senegal – OceanF34 supplies high quality zebra seabream (Diplodus cervinus) sourced from the rich Atlantic fishing waters of Mauritania and Senegal.
Our frozen seabream is carefully selected and processed to meet international seafood export standards. OceanF34 supplies premium demersal fish to markets in Europe, Asia, North and South America, the Middle East and Africa.
COMMON NAMES
An: zebra seabream.
Es: sargo breado, sargo soldado, bedao.
Fr: sargue à grosses lèvres.
Ha: taouajitt. sarago cervino, fanfaru, faraone.
Po: sargo-veado, mariquita-da-pedra.
Ru: karas baraban.
Wo: ngate yennê, siga.
| Scientific Name: | Diplodus cervinus |
|---|---|
| Appearance: | gray-silver hue with golden reflections; 5 dark bands on back and sides; black blindfold over eyes and cheeks |
| Size: | 20-30cm (max: 55cm) |
| Weight: | 0.4-0.9 kg (max: 2.2 kg) |
| Geographic distribution: | Eastern Atlantic (from the Strait of Gibraltar to Cape Verde, from Angola to South Africa), Mediterranean |
| Bathymetric distribution: | demersal frequenting hard and sandy-rocky bottoms from 30 to 80 m |
| Fishing method: | bottom trawls, lines, gillnets, traps, purse seines |
| Fishing Season: | all the year, especially in the hot season |
| Commercial interest: | Very important |
| Origin | Mauritania (Nouakchott / Nouadhibou), Senegal (Dakar) |
| FAO Area | FAO 34 – Eastern Central Atlantic |
| Port of Loading | Nouakchott, Nouadhibou, Dakar |
| Freezing Method | Fresh, IQF, Block Frozen |
| Packaging | Whole fish, gutted fish, fillets, according to customer request |
| Certification | HACCP, EU Approved, according to export regulations |
YOU MAY ALSO LIKE…
VOUS POURRIEZ AUSSI AIMER…
Sharpsnout Seabream Scientific Name : Diplodus puntazzo Frozen sharpsnout seabream
White Seabream (Sargo) Scientific Name : Diplodus sargus cadenati Frozen
Senegalese Tonguesole Scientific Name : Cynoglossus senegalensis Frozen Senegalese tonguesole
Bluespotted Seabass Scientific Name : Cephalopholis taeniops Frozen bluespotted seabass
RELATED PRODUCTS
PRODUITS ASSOCIÉS
Sharpsnout Seabream Scientific Name : Diplodus puntazzo Frozen sharpsnout seabream
White Seabream (Sargo) Scientific Name : Diplodus sargus cadenati Frozen
Senegalese Tonguesole Scientific Name : Cynoglossus senegalensis Frozen Senegalese tonguesole
Bluespotted Seabass Scientific Name : Cephalopholis taeniops Frozen bluespotted seabass






Reviews
There are no reviews yet.